Terapia manualna
Terapia Manualna – Masaż Tkanek Głębokich
Gałąź terapii manualnej poświęcona leczeniu tkanek miękkich określana jest jako „miękka” (soft), w odróżnieniu od terapii manualnej „stawowej”. Do kompleksowej terapii manualnej tkanek miękkich należy Masaż Tkanek Głębokich. Filozofia pracy oraz techniki oparte są na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym, terapii punktów spustowych oraz w znacznym stopniu na strukturalnej pracy z ciałem.
Masaż ten ma na celu zniesienie napięć w obrębie mięśni i zintegrowanej z nimi powięzi. Wynikiem tej formy pracy jest poprawa funkcji narządu ruchu pojmowanego jako całość, integracja zaburzonych struktur, a nie działanie miejscowe, mające na celu chwilowe zniwelowanie dolegliwości bólowych.
Ważnym elementem terapii jest analiza strukturalna i funkcjonalna oraz wywiad, który ma ułatwić znalezienie źródła problemu.
Wskazania do wykonywania Terapii Manualnej tkanek miękkich
– Stany pourazowe oraz pooperacyjne
– Schorzenia o charakterze przeciążeniowym(np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
– Choroby zwyrodnieniowe stawówSchorzenia z ograniczeniami ruchomości (zespół zamrożonego barku)
– Schorzenia o charakterze uciskowym (zespół górnego otworu klatki piersiowej, rwa kulszowa)
Leczenie jest najbardziej efektywne na początku rozwoju choroby, czyli w okresie występowania zmian czynnościowych – wtedy właśnie istnieje możliwość powstrzymania jej rozwoju. Osiąga się to między innymi przez: zniesienie restrykcji w obrębie tkanek, przywrócenie normalnych stosunków anatomicznych, modelowanie postawy oraz odbudowę prawidłowych wzorców ruchowych.