mdmasaz@poczta.pl  |  505 675 316
Follow us :-

Zabiegi lecznicze

 

Terapia Manualna – Masaż Tkanek Głębokich

Gałąź terapii manualnej poświęcona leczeniu tkanek miękkich określana jest jako „miękka” (soft), w odróżnieniu od terapii manualnej „stawowej”. Do kompleksowej terapii manualnej tkanek miękkich należy Masaż Tkanek Głębokich. Filozofia pracy oraz techniki oparte są na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym, terapii punktów spustowych oraz w znacznym stopniu na strukturalnej pracy z ciałem. 

Masaż ten ma na celu zniesienie napięć w obrębie mięśni i zintegrowanej z nimi powięzi. Wynikiem tej formy pracy jest poprawa funkcji narządu ruchu pojmowanego jako całość, integracja zaburzonych struktur, a nie działanie miejscowe, mające na celu chwilowe zniwelowanie dolegliwości bólowych.

Ważnym elementem terapii jest analiza strukturalna i funkcjonalna oraz wywiad, który ma ułatwić znalezienie źródła problemu.

Wskazania do wykonywania Terapii Manualnej tkanek miękkich

– Stany pourazowe oraz pooperacyjne
– Schorzenia o charakterze przeciążeniowym(np. łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
– Choroby zwyrodnieniowe stawówSchorzenia z ograniczeniami ruchomości (zespół zamrożonego barku)
– Schorzenia o charakterze uciskowym (zespół górnego otworu klatki piersiowej, rwa kulszowa)

Leczenie jest najbardziej efektywne na początku rozwoju choroby, czyli w okresie występowania zmian czynnościowych – wtedy właśnie istnieje możliwość powstrzymania jej rozwoju. Osiąga się to między innymi przez: zniesienie restrykcji w obrębie tkanek, przywrócenie normalnych stosunków anatomicznych, modelowanie postawy oraz odbudowę prawidłowych wzorców ruchowych.


Masaż klasyczny

Masaż klasyczny niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji. Aktywizuje działanie układu limfatycznego i krwionośnego, dzięki czemu tlen i substancje odżywcze w większej ilości trafiają do organizmu. Masaż klasyczny działa również na układ nerwowy – uspokaja lub pobudza pacjenta, powodując sprawniejsze przesyłanie bodźców do mięśni. Jako że masaż klasyczny poprawia ukrwienie, działa również na układ pokarmowy – przyspiesza przyswajanie substancji odżywczych i proces spalania materii.  Masaż klasyczny usprawnia ruchomość stawów, a także działa na mięśnie: zwiększa ich elastyczność, dzięki czemu pracują lepiej, są również lepiej ukrwione. Nie zapominajmy o wpływie masażu klasycznego na psychikę: zabieg wspomaga wydzielanie serotoniny, hormonu tkankowego, nazywanego „hormonem szczęścia”, poprawia więc nastrój, pełniąc funkcję masażu relaksacyjnego. Co więcej, masaż klasyczny działa dobroczynnie na skórę: usuwa martwy naskórek, ułatwia jej oddychanie, przez co staje się jędrniejsza.

Stosuje się go także przed aktywnością fizyczną, aby rozgrzać mięśnie i przygotować je do zwiększonego wysiłku. Jego główne działania to łagodzenie takich dolegliwości, jak:

– bóle pleców
– bóle karku
– bóle mięśni
– napięciowe bóle głowy
– niewydolność krążenia
– obrzęki
– przykurcze
– choroby reumatyczne.

Masaż klasyczny stosuje się także przy nerwicach, stanach lękowych i depresji. Pozytywnie oddziałuje na psychikę i stan fizyczny osób przemęczonych.

Terapia punktów spustowych jest techniką która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Terapia punktów spustowych czasem jest też nazywana terapią mięśniowo- powięziową. Punktem spustowym nazywamy wrażliwe miejsca w mięśniach o wzmożonym napięciu, które są bolesne pod wpływem ucisku i powodują ból promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia.

 

Drenaż Limfatyczny

Specjalny masaż, który usprawnia przepływ limfy oraz udrażnia węzły chłonne. Pozwala na usunięcie obrzęków i toksycznych złogów z tkanek, a także wspomaga odchudzanie i zwalczanie cellulitu. Masaż ten to intensywna pielęgnacja skóry i tkanki podskórnej, która wyraźnie pobudza wytwarzanie nowych płynów limfatycznych i rozbudowę naczyń układu limfatycznego. Poprawia metabolizm organizmu, oczyszcza oraz odmładza skórę, poprawia stan skóry i naskórka.

Terapia drenażem ma również działanie uspokajające, wyprowadza organizm z długotrwałego, negatywnego stresu poprzez niwelacje zbędnych produktów przemiany materii. Jest jedną z metod na: tzw. ciężkie nogi, likwidację obrzęków zapalnych i zastoinowych, suchość cery, przedwczesne starzenie się i obrzęki skóry. Drenaż limfatyczny usprawnia transport wody i soli mineralnych oraz procesy immunologiczne.